Pulkvedis Fricis Celmiņš

Fricis Celmiņš (1896-1940) bija Latvijas armijas virsnieks, Lāčplēša kara ordeņa kavalieris. Viens no diviem Latvijas armijas augstākajiem virsniekiem kuri pēc Latvijas okupācijas 1940.g. vasarā, nevēloties izpaust dienesta noslēpumus veica pašnāvību- nošaujoties.

Fricis Celmiņš ir dzimis Liepājas rajonā, Kursīšu pagastā.

1896. gada 27.augustā. Mācījies pilsētas ģimnāzijā. 1.pasaules kara gados dienējis Latviešu strēlnieku formējumos.

1918.g. decembrī brīvprātīgi iestājies Latvijas armijā. Dienējis 1. Latvijas Neatkarības rotā un kopā ar to piedalījies cīņās pret boļševikiem Kurzemē un Rīgas atbrīvošanā.

1919. g. 30. martā Slokas apkaimē ienaidnieka uzbrukuma laikā C., neskatoties uz nāves briesmām, ienaidnieka ugunī devās izlūkos un ziņoja par lielinieku dislokāciju. Šīs ziņas lāva veikt strauju uzbrukumu un izbeigt ienaidnieka karaspēka aktivitātes pie Slokas.

Pēc brīvības cīņu noslēguma palicis aktīvajā dienestā. 1926. gadā apbalvots ar Lāčplēša kara ordeni nr.3/1932  par 1919.g. marta izlūkgājienu Slokas apkārtnē.

No 1928. gada rotas komandieris 3. Jelgavas kājnieku pulkā, kapteiņa dienesta pakāpē.

1935. gadā paaugstināts par pulkvežleitnantu un iecelts par štāba priekšnieku 11. Dobeles kājnieku pulkā. Vēlāk paaugstināts par pulkvedi.

1930.gadu beigās kļūst par Armijas štāba informācijas nodaļas priekšnieku, kas nodarbojās ar izlūkošanu un pretizlūkošanu.

Pēc Latvijas okupācijas 1940. gada 17. jūnijā Celmiņa vadītā Armijas informācijas nodaļa un tās slepenie dokumenti padomju varas pārstāvjiem bija ļoti svarīgi.

Pulkvedis Celmiņš vairākas reizes tiek saukts uz PSRS vēstniecību pie padomju militārā pārstāvja Latvijā pulkveža Zavjalova kuru interesē Latvijas izlūkdienesta ziņotāji ārvalstīs, it sevišķi PSRS.

Saprotot, ka pratināšanu laikā agri vai vēlu būs spiests atklāt šīs personas un nevēloties tām sagādāt nepatikšanas Fricis Celmiņš 1940. gada 24.jūlijā nošāvās savā dzīvoklī Rīgā.

Apbedīts Rīgas Brāļu kapos ar militāru godu.


Piemiņas plāksne pulkvedim Fricim Celmiņam Liepājā pie bijušās Nikolaja klasiskās ģimnāzijas ēkas K. Valdemāra ielā 4.